ARDAHAN’IN TÜMÜ KARANİTNADA, BELEDİYE VE STK’LAR HALAY’DA!

Afet ilan edilmesi istenen Ardahan’da artış gösteren ve bir çok hayvanın telef olmasına neden olan şap hastalığı nedeniyle il genelinde tüm köyler ve mahalleler karantinaya alınırken yaşanan bu olumsuzluğa karşın bölgede ki belediyeler ile stk’lar yaz etkinlikler adı altında davullar çalıp, halaylar çekiyorlar.
Ardahan Valiliği, Ardahan’da görülen ve çok hızlı bir şekilde yayılma özelliği gösteren Şap hastalığı ve İran kaynaklı yeni tip SAT-2 virüsünün yayılımının azaltılması amacıyla il genelinde tüm köylerin ve mahallelerin karantinaya alındığını bildirdi.

Ardahan Valiliği’nden yapılan açıklamada;
“İlimizde büyükbaş hayvanlarda görülen yeni tip şap hastalığı ve hayvan hareketlerinin durdurulmasına yönelik olarak, “Ardahan İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Toplantısı” yapılmış ve aşağıdaki kararlar alınmıştır.
İlimizde de görülen ve çok hızlı bir şekilde yayılma özelliği gösteren Şap hastalığı ve İran kaynaklı yeni tip SAT-2 virüsünün yayılımının azaltılması amacıyla İl Genelindeki tüm köyler ve mahallelerimiz karantinaya alınmıştır.
Şap Hastalığının aktif olarak devam ettiği yerlerde kordon, karantina, eğitim, tecrit ve dezenfeksiyon işlemlerinin yapılmasına, karantinaya alınan mihraklarda karantina tedbirlerine uyulup uyulmadığının kontrolünün sağlanmasına ve İl genelinde kontrolsüz hayvan hareketlerinin önlenmesi amacıyla kolluk kuvvetlerince denetim ve kontrol faaliyetlerinin artırılmasına, İl genelindeki tüm hayvan pazar yerlerinin karantina süresince kapatılmasına, alınan tedbirlere aykırı hareket edenler hakkında gere