ARDAHAN’A GELEN YÖK BAŞKANI REKTÖRÜ ALMAYA MI GELİYOR!

Ardahan kamuoyunda istenmeyen adam ilan edilen ve son rektörler atamasında yeniden bu göreve atanmaması için çağrıda bulunulan ve mevcut üniversiteler arasında en az öğrencisi olan bir üniversite olarak eleştirilen Ardahan Üniversitesinin birçok göreve bakan rektörü hakkındaki iddiaların devem ettiği şu günlerde YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar Ardahan’a geliyor.

Sayın YÖK Başkanı Bu İddialara da Bakacak mı?

Ardahan’a gelen ve bir dizi inceleme ve ziyaretler yapması beklenen YÖK Başkanının Ardahan’a gelmişken bakması istenen birçok iddia ve suçlamalara da bakıp bakmayacağı merak edilmekte.
Sayın YÖK Başkanının Ardahan’a gelmişken bakması gereken iddialarını birkaçını sıralayan Ardahanlıların bazılarının de yarın başkan birde içi daha dolu bir dosya sunacakları öğrenildi.
YÖK Başkanına şehrimize hoş geldiniz diyen ve ‘Her yıl azalan öğrenci sayısına ve eriyen akademik kadrosuna rağmen ayakta durmaya çalışan Ardahan Üniversitesini umarız ki eski haline getirirsiniz..’ diyen Ardahanlıların ARÜ Rektörü hakkında bakılması gereken birkaç iddiası şöyle;

Sayın YÖK Başkanı;
Ardahan’a gelmişken üniversitenin arılarına ait tatlı Balını tadarken hele birde bu konulara bak.
Sayın Başkanım;
Ballı, kaymaklı ağırlamalardan ziyade Ardahan kalkının sesine bak ve nerde öğrencilerimiz, nerde hocalarımız, neden şehirlimizi terk ettiler, devlet tasarruf derken paralar nasıl harcanıyor onlara da bir bak.
ARÜ’nün açtığın Âşık Şenlik Kültür merkezinde müteahhitte, yapılan işe ve verilen fazla ödeme iddialarına bak,
Devletin arabasıyla kaza yapan oğlunun ARÜ’ye ait, resmi aracı kullanan olduğunu gizleyerek kaza bedeli devlete parası ödettirildiği ileri sürülen mercedes marka arabanın parası kim ödedi ona bak,
ARÜ’ye ait bir Mercedes makam arabası, 2 adet Mercedes vito, bir adet jeep varken yeniden ve ayda 25 Bin TL’ye kiralandığı ileri sürülen pasata binmeyerek yerine Volvo kiralanmasına bak,
Hele birde öğrencisi olmayan bölümlere alınan hocalara, liyakatlerin bak,
Öğrencisi olmadığından kapanan fakültelere, bölümlere bak, burada yan gelip yatan hocalarda bak,
Şehirde bu rektörü kaç kişi tanıyor, kaç kişiye selam veriyor, şehire ne katkı sunuyor hele birde ona bak,
Haksız yere disiplin soruşturması açılan ceza verilen, mobing uygulanan, mahkemelere verilen sindirilmek istenilen personellere bak,
İhaleler neden mal alımı, yemek hane vb. neden davetiye ile hemşerilerine yani Erzurumlulara veriliyor birde ona bak.
Kaçak açılan yola da bak hele, Spor kompleksin de ki müteahhitlere ödene fazla ödemelere bak, mahkeme dosyalarına bak,
Rektörün hemşerisine para kazandırmak için ihale şartnamesinde yaptığı iddia edilen değişikliklere bir bak.
Üniversitenin öğrenci sayısı neden her yıl düşüyor birde ona bak..

‘9 Maaş mı alıyor?’ sorusuna cevap verememişti..

Ardahan kamuoyunda kopuk olmasıyla eleştirilen, hakkında TBMM’sine soru önergesi verilen, başında bulunduğu üniversitenin 9  görev bölümünü kendisine bağlayan ve bu görevler için maaş alıp, almadığı hala tartışılan rektörü görevden alacağı konuşulan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar Ardahan’a geliyor.
Bilindiği gibi başında bulunduğu üniversitedeki rektörlük görevinin dışında; Üniversite Yönetim Kurulu Başkanı, Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar ile Teknokent Koordinatörü, Kurumsal Yazılı Koordinatörü, Anadolu Üniversite Açık Öğretim Fakültesi Ardahan İl Koordinatörü, Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ardahan İl Koordinatörü, Ardahan İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak görev yaptığı ortaya çıkan Ardahan Üniversitesi rektörü tüm bu görevlerinin yanı sıra “Dilek / Öneri / Şikâyet Sorumlusu” olarak 9 görevi yürütürken bu görevleri için maaş alıp, almadığı yönünde sorulara cevap vermemişti.

BİLGEN KARS BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

GERİMİ DÖNECEK!
arşiv haber 27/12/2021 tarihi haber

Kars Belediye Başkanı iken görevden alınıp yerine kayyum atanan ve HDP’den istifa edince yeni bir parti kuracağı ileri sürülen Kars eski Belediye Başkanı görevine gerimi dönüyor?
Katıldığı bir tv programında halktan aldığı oylarla belediye başkanı olan ama haksız yere görevden alınıp, el çektirildiği belediye başkanlığına geri dönmek için açtığı davaya bakan mahkemenin yanı sıra içişleri bakanlığının kendisini yeniden Kars Belediye Başkanlığına geri iade edebileceğine de işaret eden Ayhan Bilgen katıldığı bir tv programında kendisinin yanında belediye meclisinin de fes eden anlayışını kınadı.

CHP ARDAHAN’DA KADIN ÇATLAĞI!..

Ciddi bir kadın oluşumu yapmamasına rağmen yıllardır aynı görevde olan ve genel merkezden üst düzey kurmaylarında katıldığı Ardahan’da ki son kadın toplantısında 10 kadını bir araya getiremeyen, ilçe örgütlerinden gelen kadınlarla zar, zor salonu doldurabilen CHP Kadın Kolları Başkanı, Genel Merkez tarafından görevden alındı.
Alınan bilgilere göre CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP’li üst düzey kadın kolları kurmaylarının bizzat gördüğü bu durum ardından beceriksizliği ortaya iyiden iyiye ortaya çıkan CHP Ardahan Kadın Kolları Başkanı Menekşe Pekmez’in acil olarak bu görevden el çektirilmesine karar verdi.
Pekmez’in görevden alınma kararı ardından CHP’li Belediye Başkanının danışmanının da aralarında bulunduğu ve yok denecek sayıda kadın partilinin olduğu görülen ve onların da CHP’li belediyenin çalışanı oldukları görülen bir kaç erkek ‘Pekmez’in alınmaması için basın açıklaması yaptılar.
Kapalı olan Posof Türkgözü (Badele) Gümrük kapısının kapalı olması, biri demiryolu olmak üzere 3 Gümrük Kapısı olmasına rağmen 2 yıla yakındır yaya giriş, çıkışının olmadığı, ithalat ihracatın yok denecek kadar az oluşu, köylü ve hayvan yetiştiricilerinin yem sıkıntısı ve bankalardan aldığı kredilerinin faizleri altında kıvranırken ve en önemlisi iş sahası olmadığı için göçün devam etmesi ile ilgili ortaya çıkmayanların bu açıklaması Ardahan kamuoyunda ciddiye alınmazken yaşanan bu durum CHP Ardahan’daki parti içi çatlağı da ortaya koydu.
Çünkü bir tarafta genel merkez diğer tarafta ise emir komuta baskısı altında olan belediye çalışanları ve merkez ilçe başkanının yardımcısının hemde CHP MYK görevlilerinin Ardahan’da olduğu bir günde basın açıklamasını yollayan merkez ilçe vardı.

AGC BAŞKANI;
Ermenistan’a Kapı Çıldır’dan Açılmalı..

Aynı zamanda Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı da olan Gazeteci Fakir Yılmaz ABD’nin istemi üzerine Ermenistanla yeniden kurulmak istenen ilişkilerle gündeme gelen ‘Ermenistan’a Gümrük Kapısı’ Ardahan’ın Çıldır ilçesi üzerinden olabilir.’ dedi. Gümrük Kapısı Açılsın Açılmasın’ tartışmalarına katılan AGC Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısı, Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı ve KTB Demiryolu Gümrük Kapısıyla bölgede Kafkaslara açılan merkez olan Ardahan’ın Ermanistan’a sıfır sınır olan Çıldır üzerinde açılacak yeni bir kapı ile hem Ermenistan’a hemde Doğu ve Karadeniz’e yeni bir kapı açılacağına dikkat çekti.


www.bultentv.com adlı Dijital TV’de bu yönde ki programa katılan Gazeteci Fakir Yılmaz 100 yıl önce yaşanan ve bir zamanlar dost, komşu, kirve olan Ermenilerle kurulacak olan yeni dostluğun her iki ülkenin ekonomisine olacağı gibi bölge ekonomisinde büyük katkı sağlayacağına da dikkat çekti.

Gazeteciler 81. Vilayetteydiler..

Ülkenin 75. Vilayeti olmasına karşın başta KAI, KAISİAD gibi sözde stk ve batı diasporasının adını gölgeleyen Ardahan gibi yeni vilayet olan ancak başta ekonomik alanda olmak üzere bir çok alanda olağan üstü gelişen Düzceyi ziyaret eden Ardahanlı gazeteciler Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Oxijen Tv Program Yapımcısı Erol Tayfanın misafiri oldular.
Aynı zamanda Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı da olan Gazeteci Fakir Yılmaz ve gazeteci eşi Selmi Yılmaz Ardahan’dan sonra vilayet olan Düzce’de Oxijen Yayın Grubunu ziyaret ettiler.


Oxijen Yayın Grubu çatısı altında yayınlanan Düzcenin Sesi, Parantez, Düzce Günaydın ve Oxijen tv’nin yayın merkezini ziyaret edip, meslektaşları Erol Tayfanın misafiri oldular.
Gazeteci Nevzat Cingirt’inde olduğu ziyarette Oxijen Yayın Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Vekilini ve yayın grubunun çalışanlarıyla da tanışan Ardahanlı gazeteci eşler meslektaşları ile basın ve medyanın sorunlarının yani sıra ülkenin içinde bulunduğu siyasi atmosferi de tartıştılar.
Gazeteciliğin vitrini önünde yaşananların dışında halkın, arka sokağın o köy bizim köy denen gözden ırak uzaklarda yaşananların görülmesi gerekenleride yazan, sorunları dile getirmekle mükellef olduğunu belirten AGC Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz, ‘Ardahan gibi yeni bir vilayet olan ama Ardahan’a nazaran her gün biraz daha gelişip, büyüyen kenti Düzce’de böyle güzel bir ekiple tanışmanın yanında bu kente yakışan gazete ve yayın grubuna sahip olmasının şansını yaşadığını ve meslektaşlarıyla aldığı oksijenle mutlu oldum’ dedi.

BEYAZ GİBİ SİYAH DA SEVİYOR..

Yeniden yaşanan ağır kış şartlarında dondurucu soğuklara rağmen buldukları bir parça yiyeceği bir araya gelip, birlikte paylaşan hayvanların bazılarının kendilerini rahatsız eden insanlara saldırması ile Erdoğan’ın “Beyaz Türkler sahip çıkın hayvanlarınıza” uyarısıyla bu hayvanların
kime ait olduklarını tartışıldığı ülkede vatandaş Beyaz, siyah ayrımının yapılmasının yanlışlığını dikkat çekiyor.
Erdoğan’ın ‘Beyaz Türk’ çıkışı akıllara eşinin ‘Leblebi’ isimli köpeğini, torununun ‘Pıt PIT’ isimli kedisini ve haberimizde ki fotoğrafları gündeme getirdi!

‘Leblebi’ paylaşımı hala sayfasında..

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, pitbull cinsi 2 köpeğin saldırısında ağır yaralanan Asiye Ateş’le ilgili “Beyaz Türkler sahip çıkın hayvanlarınıza” dedi. Bu sözlerden sonra akıllara Erdoğan’ın sahiplendiği Leblebi isimli köpeği ve torunun kedisi ‘Pıt Pıt Şeker’ ve bir parça yemek umuduyla etrafı köpeklerle sarılmış AK Partili Belediyenin yönetiminde bulunan Düzce’de siyah giyinmiş bu vatandaş geldi.

DOĞA DOĞU’DA DONSADA HALA YEŞİL!..

Her kış aylarında moda haline gelen kış haberlerine bakıldığında karların geçit vermediği ileri sürülen doğuda doğa anlatıldığı kadar tam tersi bir manzara yaşıyor.
Tüm dünyada olduğu gibi bir zamanlar metrelerce karların yağdığı doğuda da yaşanan olağanüstü doğa değişimi ile bölge hala yeşil.
Gelecek yılın da kurak geçeceğine işaret eden doğuda ki doğanın beklendiği kadar kar yağmaması yüzünden sonbahardan kalma günler yaşanırken çiftçiler şimdiden herg yaparak tarlalarını ters düz kapatarak  çabaladığı görülmekte.

YILMAZ: AK PARTİ FAİZCİLERE ÇALIŞIYOR!..

Ardahan Milletvekili, Yenilik Partisi Genel Başkanı, Büyükelçi Öztürk Yılmaz: Türkiye’deki ekonomik krizin sürdüğünü ve döviz kurlarındaki düşüşün çarşı, pazar fiyatlarına yansımadığını öne süren Yılmaz, “Bunlar, bu yüzyılın keneleridir. Bu hükümet, faizcilere çalışıyor. Biz de böyle keriz, ahmak yerine konuluyoruz. Vatandaş mıyız, köle miyiz belli değil.” dedi.Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz: “İBB’ye yönelik teftiş, parlatma operasyonudur”

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) yönelik başlatılan teftişe ilişkin, “Bu, bir parlatma operasyonudur. Bu parlatma operasyonunu, ekonomik kriz döneminde gözümüze parmaklarını soka soka yapıyorlar.” dedi.

Yılmaz, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, yeni varyantlar nedeniyle Avrupa’da Kovid-19 vaka sayılarının arttığını belirterek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “endişe edilmemesine” yönelik açıklamalarını eleştirdi.

Eğitimin ve sınavların yüz yüze devam etmesinin, vakaları artıracağını savunan Yılmaz, “Yenilik Partisi olarak online eğitim ve sınav taleplerini destekliyoruz. Hiçbir şey insan sağlığından daha değerli değildir. İlla Avrupa’da salgının patlaması beklenmemeli. Madem bu varyantın hızlı şekilde yayıldığı tespit ediliyor, kendi çocuklarımızı güvene almamız lazım.” diye konuştu.

Türkiye’deki ekonomik krizin sürdüğünü ve döviz kurlarındaki düşüşün çarşı, pazar fiyatlarına yansımadığını öne süren Yılmaz, “Bunlar, bu yüzyılın keneleridir. Bu hükümet, faizcilere çalışıyor. Biz de böyle keriz, ahmak yerine konuluyoruz. Vatandaş mıyız, köle miyiz belli değil.” ifadesini kullandı.

Öztürk Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesine yönelik soruşturmayı anımsatarak, şunları kaydetti:

“AKP ve CHP ortaktır, iş birliği yapar, paslaşır, birbirlerinin hatalarını hep kapatırlar; birbirlerini aklar; gündemi değiştirirler. Birbirlerini güya eleştirirler, eleştirilerinde dozajı artırır bazen dava konusu olurlar ama emin olun AKP ile CHP birbirlerini desteklerler. CHP, AKP’nin yedek lastiği ve kuklasıdır, Erdoğan tarafından yönetilmektedir, adaylarını CHP’deki adamları üzerinden Erdoğan belirler. Bu, bir parlatma operasyonudur. Bu parlatma operasyonunu, ekonomik kriz döneminde gözümüze parmaklarını soka soka yapıyorlar. Bunu kınıyorum, bundan utanıyorum.”

Yılmaz, partisinin iktidara gelmesi halinde, limanların ve maden alanlarının yabancılara satışının yasaklanacağını, e-Vize sistemini çıkaranların yargılanacağını da söyledi.

ARDAHAN’DA KAR BİLE YANIYOR!..

Yaşanan kuraklık dolayısıyla hayvan yemi sıkıntısı yaşanan Ardahan’a saman getiren Akdeniz, Orta Anadolu ve Güneydoğulu saman kamyonu sürücüleri kentte yaşanan dondurucu soğuklar nedeniyle ısınmak için araçlarındaki akaryakıtı karlara serptikten sonra ateşe verip, ısınmaya çalışıyorlar.
Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan 15 Vilayetin içinde olan ve diğer 14 vilayete nazaran en çok karın yağdığı Ardahan’da yaşanan olağanüstü dondurucu soğuk hayatı olumsuz etkiliyor.
Beyaz gelinliğini giyen Ardahan’a yansıyan güneş ışınlarının kara geri yansıması sonucu diğer 14 vilayetlerin içinde -25°’leri bulan en soğuk İl oldu.
Bölgede gece ise en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere  Ardahan’da 25°, Kars’ta 20°, Erzurum’da 12°, Iğdır’da 10°, Erzincan’da 7°, Tunceli’de 5° ölçüldü.

Korkmaz Karaca:
CUMHURBAŞKANIMIZIN EMRİNDE

ARDAHAN’LININ HİZMETİNDE!

Ardahanlı İş İnsanı ve Profesyonel Yönetici, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi, AK Parti MKYK Üyesi ve Ak Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Korkmaz Karaca’dan anlam dolu yeni yıl mesajı.
Karaca’nın sanal ortamda paylaştığı ‘Cumhurbaşkanımızın emrinde, Ardahan’ lının hizmetinde’ başlığı ile yeni yıl mesajı yayınlayan Korkmaz Karaca’nın bu içi dolu mesajla kendisinin Ardahan’ın gölge milletvekili olduğunu ima ettiğini akıllara getirdi.

MARTILI ANKESÖRLER DE ALO DEMİYOR!

Yeni bir yıla merhaba demeye hazırlandığımız şu günlerde PTT’nin yeni yıl kartları gibi Ankesörlerde artık ilgi görmüyor.
Cep telefonu kullananların sayısının 50 milyona yaklaştığı ülke genelindeki telefon ankesörleri gerek bakımsızlıktan gerekse vatandaşın ilgisizliğinden dolayı Alo demiyor.
Hisselerinin yüzde 55’i Türk LYY (LYY Telekomünikasyon A.Ş.), %25’i Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ve %5’i Türkiye Varlık Fonu’na aittir. Geriye kalan yüzde 15’lik hissesi halka arz ile satılan Türk Telekom’un kent merkezlerinde bulunan Ankesörlerinin hemen hemen hepsi çalışmıyor.
Kars kent merkezinde bulunan Ankesörlerin de diğer illerdeki çarşı ve kamu kurumlarındakiler gibi çalışmıyor.

Perinçek Politikası İflas Etmiştir..
Sık sık Çin Ajanı olduğu yönünde suçlamalarla karşı karşıya kalan Doğu  Perinçek bu günlerde ortada görünmeyip, adeta yok olsa da o ve onun anlayışında olanların etrafını sardığı sarayın şu an içinde bulunduğu sıkıntının başını çeken nedenin onları dinlemek olduğu da konuşulanlar arasında.
Ve en önemlisi Saraya yaklaşıp, onu yanlı yönlendirdikten yani her zamanki görevini yaptıktan sonra ortadan kay bolduğu da ileri sürülen diğer bir iddia.
Halbuki TİP’li Behçiye Boran’dan sonra çok da ciddiye alınmayan ve tam bitti derken bir zamanlar revaçta olan Ergenekon Davasından sonra yeniden gündeme gelip, Türk siyasetinin önemli aktörlerinden olmaya başlamış ve bugün havuzun içine giren Aydınlık Gazetesinin manşetlerine baktığınızda AK Parti’nin yıllardır %1’i geçip, iktidar olmayan Perinçek’in politikasını hayata geçirmeye çalıştığı yönünde çokça gündeme gelmişti.
Çünkü bir zamanlar Abdullah Öcalan ile halay çeken ama bugün gazetesine attığı manşetler ile İçişleri Bakanından, Genelkurmay Başkanından daha öte bir görev üstlenen Doğu Perinçek ne yazı yorsa AKP iktidarı da onu uygulamaya çalışıyordu.
Ve bir zamanlar Güneydoğu’da yaşanan manzaraların İsrail-Filistin görüntülerinden öteye geçmesinden büyük katkısı olduğu belirtilen Perinçek’in yönetimindeki Aydınlık gazetesini okuyup, yazılanları hayata geçirmeye çalıştığı ileri sürülen AK Parti’nin ülkeyi nereye doğru götürdüğü de kendisi de anlamış değil.
Çünkü sarayın akil adamları arasında olduğu ileri sürülen ve barış süreci ardından ölen çocuklar, öldürülen siviller, vurulan güvenlikçilerin sayısının her geçen gün artmasından da payı olduğu ileri sürülen Perinçek gibilerinin sarayı yanıltması ardından hala şaşkınlık yaşamakta.


Ve yine o dönemki lideri ile halay çeken aynı Perinçek’in PKK’nın de savaşı dağdan indirip, kent merkezlerine yayma isteği de birçok ölüme neden olsa da hala aynı görüşte olan iç çatışma ve bölünme istemeyen halkın engeline takılmış ve kafa karıştıran sözde akil adamlarının ama ajan olarak suçlananların bu sessizliği siyasi cinayetlerinde içinde olduğu yeni oyunlar içinde olunmasından korkulmakta.
Kısacası bir dönem APO ile halay çeken bugünki Vatan Parti’sinin Genel Başkanı Perinçek’in düşüncelerini ve Aydınlık Gazetesinin yazdıklarını hayata geçirmeye çalışan AK Parti’nin Güneye hatta tüm kentlerin karakol ve resmi binalarının önüne aktardığı asker, tank, top ile çözmeye çalıştığı Kürt Sorunu görülmek istenmese de birçok sorun ve sıkıntının altında olan asıl sorun olarak gün geçtikçe daha ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor gibi.
Çünkü İstanbul’dan Ardahan’a kadar gelirken gördüklerim ve kent giriş yollarının ‘Güvenlik kontrolü’ adı altında daraltılıp, her dönem fikirleri iflas eden Perinçek gibilerinin dediklerini yapan AK Parti’nin bir hayli zorda olduğunu görüyoruz…